24. října 2013

Filmový Dokument « The Hands that sew your Shirt » se vrací domů do Dháky

Krátce před premiérou : Jak bude dokument přijat v Bangladéši? Foto: Thomas Haunschmid

Nebyla to výjimečná premiéra jen pro CARE: filmový dokument CARE « The Hands that sew your Shirt » se vrátil zpět do Bangladéše, kde byl natočen.
V Dháce byl před několika dny v do posledního místa obsazeném sále film promítnut.

Plna očekávání byla obzvlášť Sabina. V dokumentu o textilních dělnících je 18ti létá mladá žena hlavní hrdinkou.
CARE v dokumentu, který vypráví její příběh, provázela Sabinu do práce v textilní fabrice, domů, do slumu v Dháce a do její rodné vesnice.

Napětí před premiérou u Lucky, Sabiny a Tanji. Foto: Thomas Haunschmid

 

 

V první řadě seděly vedle Sabiny její sestřenice Lucky, její přítelkyně Tanja a jejich rodiny. I Lucky a Tanja vystupují ve filmu. V dokumentu je ukázáno, jak běží život mladých žen v Bangladéši, které den co den šijí oblečení pro evropský trh.

Film byl s úspěchem uveden v Praze, ve Vídni a v jiných rakouských městech.

 

Andrea Wagner – Hagerová při premiéře v Dháce. Foto: Thomas Haunschmid

 

« Když se jedná o podporu textilních dělnic a prosazení jejich práv, je zvýšení povědomí o tomto tématu v Evropě obzvláště důležité, » řekla při premiéře v Dháce Andrea Wagner – Hagerová, Viceprezidentka CARE Česka republika.

Alexandra McLean, ředitelka CARE v Bangladéši, oznámila předvést film delegace EU v Bangladéši stejně jako dalším rozhodujícím činitelům.

 

Minuta ticha pro oběti neštěstí v textilní továrně. Foto: Thomas Haunschmid

 

 

Před uvedením filmu všichni zúčastnění drželi minuta ticha pro oběti Rana Plaza budovy v Dháce zřícené na jaře tohoto roku. V budově sídlilo několik textilních továren.

Minuta ticha byla i za oběti, které zahynuly při požáru Tazreen Fashion Fabrik v roce 2012, a za všechny ostatních dělnice a dělníky, kteří zahynuli při nehodách v textilních továrnách v uplynulých letech.

 

 

Filmový režisér Thomas Haunschmid (CARE Rakousko) a kameraman a fotograf Miguel Dieterich (http://www.migueldieterich.com/) s napětím očekávali reakci Sabiny, Lucky a Tanji na film.  

Miguel Dieterich (vlevo) a Thomas Haunschmid při filmové premiéře. Foto : CARE

Celý tým CARE s pohnutím sledoval, jak byl dokument přijatý protagonisty a jejich spolu diváky v Bangladéši. « Byli úplně mimo – film se jim velmi líbil, » řekl Thomas Haunschmid.

« A bylo důležité, že se v tom dokumentu sami našli, » dodal Dieterich.

Sabinin život se díky její účasti na projektu CARE SEEMA výrazně změnil. Vyučila se a postoupila z pomocné síly na švadlenu. Sabína nyní vydělává zhruba dvojnásobek minimální mzdy v Bangladéši.

zde! 

zde! 

Zpátky k přehledu