21. prosince 2014

Filipíny: CARE poskytuje pomoc v nouzi po tajfunu Hagupit

Organizace CARE pomáhá v komunitách nejvíce zasažených tajfunem Hagupit, jako jsou například Oras a Dolores. Zajišťuje distribuci potravinové pomoci, která se skládá především z rýže a masových konzerv nebo sardinky. Momentálně je podle slov místních obyvatel největším problémem nedostatek potravin. CARE na místě distribuovala pomoc v nouzi celkem 3500 rodinám.

Hagupit zničil místním obyvatelům živobytí

Rufina Ogdalia má 38 let a je matkou čtyř dětí. Předtím, než jejich komunitu zasáhl tajfun Hagupit, byly ryby a maso každodenní součástí jejich rodinného jídelníčku. Dnes, jak nám Rufina řekla, musí vystačit s rýží smíchanou se sójovou omáčkou nebo olejem. Poté, co tajfun zničil jejich farmu s kokosovými ořechy, banány a kořenovou zeleninou, jí na více nevycházejí peníze.

“Jsou zde některé další komunity, které byly tajfunem Hagupit zasaženy ještě více. Lidé v těchto částech východní Samary říkají pracovníkům CARE, že Hagupit je zasáhl silněji než loňský super tajfun Haiyan. Stejně jako v případě Rufina, i v těchto oblastech zničil Hagupit velkou část zemědělství a tedy živobytí místních lidí,” říká Alexandra MacIean, ředitelka CARE na Filipínách.

Kromě domů a zemědělství zničil Hagupit v této oblasti i kokosové farmy, které jsou jedním z hlavních zdrojů příjmů lidí v této části země. V Oras úřady předpokládají, že tajfun zničil téměř všechny kokosové palmy.

Rufinin dům byl postaven z lehkých materiálů a byl téměř celý zničen. Rufin nyní musí opravit svůj dům a zároveň obnovit zdroj obživy rodiny. A to vše bez finančních rezerv.

Nasazení po tajfunu


“Kromě podpory komunit ve formě potravinové pomoci, plánuje CARE, společně s partnerskými organizacemi, pomoc při rekonstrukci domů a obživy místního obyvatelstva,” říká Rachid Boumnijel, pracovník CARE, který už má zkušenosti s obnovou komunit po tajfunu Haiyan.

CARE už spustila finanční sbírku s cílem získat finanční dary ve výši 4 200 000 eur (116 000 000 Kč) na pomoc filipínským rodinám zasaženým tajfunem Hagupit.

CARE plánuje pomoci v obnově domovů 5000 rodinám a 10 000 dalších podpoří tak, aby se opět staly samy finančně nezávislé. Filipínská vláda také distribuuje humanitární pomoc po tajfunu Hagupit a organizace CARE s ní úzce spolupracuje.

CARE na Filipínách
CARE pracuje na Filipínách od roku 1949. Díky pomoci při katastrofách a pomoci komunitám připravit se na přírodní katastrofy, pomohla CARE v minulosti více než 318 000 lidem. Potravinová pomoc a zabezpečení a finanční pomoc jsou hlavními cíli v pomoci lidem při obnově jejich obživy a příjmů.

Zpátky k přehledu