29. března 2018

Jordánsko: Duha (16 let) jde místo do práce do školy

Duha (16) je pyšná na svou novou aktovku. Foto: Katharina Katzer/CARE

Duha se dme pýchou a ukazuje nám svůj růžový, těžký školní batoh. Znamená pro ni mnohem víc než obyčejnou aktovku, jde totiž o symbol návratu do školy. Návratu, na který se tak moc těšila.

Donedávna musela Duha denně pracovat ve svatebním salonu, kde vydělávala pět jordánských dinárů (zhruba 150 českých korun). Do školy nechodila, protože si to její rodina nemohla dovolit, potřebovali dodatečný příjem. Rodina uprchla v roce 2013 ze Sýrie do Jordánska, jejich rodnou vesnici vybombardovali. Jako zázrakem všichni přežili.

Duha dnes bydlí spolu se svými rodiči a šesti sestrami ve věku od dvou do sedmnácti let ve městě Zarqa, které leží severovýchodně od hlavního jordánského města Ammánu. Byt mají zařízený skromně, všeho všudy jen pár matrací, polštářů a malá skříň.

„Když musela dcera na rok přerušit školu, bylo to pro nás opravdu těžké,“ vypráví Dužina matka Asia. V současnosti může Duha opět chodit do školy, a to díky programu CARE. Spolupracovníci CARE v jordánských obchodech a na tržištích cíleně vyhledávali děti, které chodí do práce. Pak se spojili s jejich rodiči a navrhli jim zařazení do podpůrného programu. 

Rodiny dětí, které pracovaly a nyní chodí do školy, dostávají od CARE každý měsíc finanční podporu. Částka přibližně odpovídá příjmu, který si děti vydělaly prací.

Zájem o zařazení do programu je velký. Dužina rodina dostává podporu už druhý rok a doufá, že Duha bude moct i nadále chodit do školy, a ne do práce.

Zpátky k přehledu