22. srpna 2017

Darujme dívkám z Jižního Súdánu vzdělání

Lilian, Viola and Scobia ( from left to right ) are all sixteen year old girls that fled cetral Equitoria to find a better life in Uganda. They now live alone together in a shelter contructed by CARE. The girls were afraid to stay in South Sudan for fear of getting killed of raped and could no longer go to school there.

Dívky z Jižního Súdánu zažívají během války, která zde zuří už přes tři roky, strach o život a strádání.

Ze strachu před násilím utekly dospívající dívky Lilian, Viola a Scobia (na fotce zleva) do sousední Ugandy. CARE tu pomáhá díky laskavé podpoře dárců uprchlíkům z Jižního Súdánu v několika velkých uprchlických táborech. Dívky se v táboře snaží zapomenout na hrůzy, které zažily: na smrt svých blízkých, znásilňování a hlad. „Bála jsem se, že když zůstanu v Jižním Súdánu, někdo mě zabije,“ vzpomíná Viola. „Přišla jsem do Ugandy, kde budu v bezpečí a získám vzdělání, abych si jednou našla práci a mohla se dál starat o svého bratra.“

Darujme dívkám z Jižního Súdánu, které unikly násilí, to nejdůležitější: vzdělání a soběstačnost.

V žáru letního dne si tři jihosúdánské dívky, Lilian, Scobia a Viola, pomáhají při přenášení těžkých klád, ze kterých si staví provizorní přístřešky v uprchlickém táboře na severu Ugandy. Těmto dívkám je pouhých 16 let, ale už toho zažily hodně. Pocházejí ze stejné vesnice v Jižním Súdánu, odkud uprchly společně samy ještě s Violiným osmiletým bratrem. Na cestě je nechránili žádní dospělí.

Violu a jejího bratříčka vychoval strýc. Jednoho dne ho ale zabili vojáci a děti se o sebe musely začít starat samy. Několik měsíců se živily tím,co Viola vypěstovala na jejich zahrádce, ale pak jim došlo jídlo. V podobné situaci byly i kamarádky Lilian a Scobia. V jejich rodinách nezůstali žádní dospělí, kteří by je dovedli ochránit před násilím a před hladem. Dívky se proto vydaly společně pěšky do sousední Ugandy.

Po sedmidenním strastiplném pochodu téměř bez jídla dorazily dívky do bezpečí. Potřebují teď sice nutně jídlo i oblečení, ale nejvíce touží po tom, aby mohly zase chodit do školy. Viola se chce stát zdravotní sestrou, aby svému okolí mohla oplatit péči, které se v nejhorších chvílích dostalo jí. Dívky bydlí společně, jako sestry, sbírají spolu dřevo, nosí vodu i vaří.

 

Foto: Peter Caton/CARE USA

CARE pomáhá v Ugandě nezletilým dívkám, které jsou traumatizovány hrůzami války. Pomáhá jim znovu získat naději na důstojný život a samostatnost díky praktickému vzdělávání a možnosti znovu chodit do školy.

Zpátky k přehledu