18. června 2016

Co si přát ke Světovému dni uprchlíků

Na 20. června připadá Světový den uprchlíků. Ze slova uprchlík se v průběhu uplynulého roku stal strašák, kterého se někteří lidé obávají. Často jen proto, že mají málo informací o důvodech, proč tito lidé ze svých domovů utíkají a co si přejí.
Balkan foto
CARE dlouhodobě pomáhá uprchlíkům v Sýrii a okolních zemích, jako je například Jordánsko, a poskytuje jim podporu v uprchlických táborech. Prakticky všichni lidé na útěku nám opakují stejné přání: Aby už skončila válka. Aby se mohli vrátit domů. Aby bylo všechno jako dřív. U příležitosti Světového dne uprchlíků společně popřejme všem lidem na útěku, aby se co nejdříve mohli poklidně vrátit domů. Než k tomu dojde, je CARE připravená dále pomáhat.

Balkan Tessa Gough
Naše organizace nově působí také na Balkáně a v Řecku, kam proudí část uprchlíků ze Sýrie. „Šokovalo mě množství dětí, které jsem v táborech viděla,’ říká pracovnice CARE Tessa Goughová, která se specializuje na řešení naléhavých humanitárních krizí. CARE poskytuje nejohroženějším skupinám uprchlíků v Řecku, k nimž patří zejména ženy a děti či hendikepovaní lidé, potravinové balíky a hygienické potřeby. „Poptávka je hlavně po základních věcech, jako je balená voda nebo vlhčené ubrousky,’ dodává Goughová.

 „Syrským uprchlíkům byla v Jordánsku loni neustále omezována pomoc, lidem proto dochází trpělivost i naděje. Syřané tam nesmějí pracovat a po pěti letech konfliktu už vyčerpali veškeré své úspory. A co se dá v takové situaci dělat? Cesta do Evropy je strašně nebezpečná, ale když víte, že v Jordánsku máte nulovou budoucnost, chápu, proč takto riskují. Pokud máte pocit, že jste zahnáni do kouta, musíte něco udělat. Nepodporuji to, ale rozumím tomu.’

Balkánská trasa v číslech

  • V roce 2015 prošlo Srbskem téměř 580 tisíc uprchlíků a migrantů.
  • 52 % z nich byli Syřané, 28 % Iráčané, 13 % Afghánci.
  • Po uzavření balkánské trasy na základě dohody EU s Tureckem počet uprchlíků klesá.Do
  • Řecka od začátku roku 2016 přišlo 155 tisíc lidí, z toho 38 % dětí.

Jak pomáhá CARE v Řecku

  • Poskytuje příchozím lidem potravinové balíky a hygienické potřeby.
  • Zaměřuje se na nejzranitelnější osoby – ženy a děti, hendikepované lidi.
  • Organizuje pomoc dobrovolníků a venkovní program pro děti.
  • Doposud na tzv. balkánské trase pomohla téměř 100 000 lidí.

přispět zde. Děkujeme, že pomáháte s námi!

 

 

 

Zpátky k přehledu