09. března 2015

Co byste řekli Vaší dceři na Mezinárodní den žen Vy?

Co byste řekli Vaší dceři na Mezinárodní den žen Vy? V Jižním Súdánu, pracovnice CARE International Rose Ejura, napsala své dceři Desire Caroline tento dopis:

………………………………

SouthSudan8.3.2015

Mayem County,
Unity State,
Jižní Súdán

 

Má nejdražší Desire Caroline,

Přeji Ti krásný Mezinárodní den žen. Jsou Ti jen 2 roky, proto pro Tebe tento den ještě mnoho neznamená. Ale doufám, že v budoucnu bude. Pro Tebe, stejně jako i pro všechny ženy tady v Jižním Súdánu.

Modlím se, aby Jižní Súdán, ve kterém budeš vyrůstat, byl zemí míru. Konflikt, v němž právě jsme, nás ničí. Bojovali jsme tak dlouho za to, abychom jako národ měli naši vlast, a podívej se teď na nás. Žijeme ve strachu, a ničíme sami sebe.

Jako Tvoje máma Ti slibuji, že Tě budu milovat a chránit. Nejvíc ze všeho Ti slibuji, že Tě budu vychovávat tak, jak mě vychovala moje máma. Byla jednou z 11 manželek mého otce. Mám dvojče, ale můj otec věřil, že dvojčata různého pohlaví jsou špatným znamením, a tak nás i s mojí mámou vyhnal.

Moje máma nikdy nechodila do školy, ale udělala všechno proto, abych tuto možnost měla já. Do školy jsem chvíli chodila, chvíli nechodila. Všechno to záleželo na tom, jak jsme měli peníze na školné. Ale moje máma nakonec vždy peníze našla a školu jsem vychodila. Po základní škole jsem si udělala kurz pro zdravotní sestry. Stala jsem se porodní asistentkou, abych mohla pomáhat jiným ženám. Právě teď končím své studium v ​​oblasti veřejného zdraví, a jednoho dne budu mít doktorát.

Vzdělání je klíčem, bez kterého bude Tvůj život neustálým bojem – bojem o vědomosti, o nezávislost, bojem o zdraví, o všechno. Tvé vzdělání Ti dá sílu. Se vzděláním poznáš svá práva, a budeš moci dělat svá vlastní rozhodnutí. To Ti pomůže v těžkých časech. Dá Ti to hlas, který bude slyšet.

Když Ty sama budeš mít vlastní dcery, investuj do nich stejným způsobem, budou Tvou největší radostí. Měj své sny a jdi za nimi. Bojím se, že to, co nás ženy ničí nejvíce, je to, že se bojíme, že budeme poraženy. Bojíme se selhání. Není to tak. Pokud někdy na své cestě životem spadneš, nezůstaň na kolenou – vstaň a jdi dál!

Nechci, aby to, co vidím ve své práci v CARE, bylo Tvým životem. Ženy, které trpí tím, že mají příliš mnoho dětí, ale téměř žádnou zdravotní péči. Ženy, které byly uneseny nebo které jsou bity jejich manžely. Co bude z této země za deset let? Za dvacet let, až z Tebe bude dospělá žena? Kéž bych to věděla. Modlím se za to, abychom byli zase spolu jako jeden národ. Modlím se za stabilitu. Za Jižní Súdán, kde ženy mohou říct svůj názor, aniž by byly zahanbeny. Modlím se, abychom tu byly my dvě, ty a já, a bojovaly za tyto cíle.

Krásný Mezinárodní den žen moje nejdražší Caroline. Buď hrdá na to, že si ženou v Jižním Súdánu.

Zpátky k přehledu