24. února 2008

Chce se vám jít pro sklenici vody několik kilometrů pěšky?

V horách Východního Timoru

Rosina, čtyřletá dcera Eleny Orleanové, onemocněla před dvěma dny těžkým průjmem. Ve Východním Timoru je to téměř rozsudek smrti. Proto ji Elena přinesla do teprve nedávno založené mobilní kliniky v centru vesnice. ‘Dbejte na to, aby pila dost vody a dostávala čaj,’ poradila zdravotní sestra. ‘A připomínejte ostatním dětem, aby si myly před jídlem ruce a dvakrát denně se sprchovaly.’

Žádná voda, žádný záchod, žádný odvoz odpadků
Elena a její muž mají pět dětí. Žijí v malé vesnici Betulala v horách Východního Timoru. Tak jako 45 % ostatního obyvatelstva Východního Timoru neměli obyvatelé vesnice ještě nedávno přístup k čisté vodě, toaletám a neexistovala možnost odstraňovat odpadky.

Děti postihují časté průjmy a vyrážky
Když chtěla Elena čistou vodu na pití a vaření, musela pro ni chodit přes hodinu cesty daleko.  Nedostatek čisté vody a špatná hygiena jsou příčinou toho, že v Betulale je takový počet špatně živených lidí, obzvláště dětí, kteří trpí častými průjmy a kožními infekcemi.

CARE zřizuje studně
Zjara 2004 vybudovala CARE vodní systém a postavila latríny. Díky projektu CARE je nyní přiváděna voda do vsi z podzemního pramene vzdáleného šest kilometrů. Ženy a muži sami určili, na jakém místě budou ve vesnici stát studny. Práce na stavbě studní a svodu vody do nádrží trvala dva týdny, během kterých vedle sebe pracovali místní lidé i odborníci z CARE, kteří místním pomáhali především po technické a organizační stránce.

Čistá voda a hygiena snižují výskyt nemocí
Za spoluúčasti domácích zorganizovala CARE zavedení dalších sanitárních opatření a zřídila skládku odpadu mimo vesnici. Hygiena v místě a v příbytcích se od svedení vody do vsi rychle změnila k lepšímu. Díky pomoci CARE má Elena i její rodina dostatek vody. 

Zpátky k přehledu