22. října 2014

Česká pomoc uprchlíkům v Jordánsku

Od začátku krize v Sýrii utekli ze země více než tři miliony lidí. Většina z nich si při útěku nemohla vzít nic víc než oblečení, které měli na sobě. Dnes tito lidé žijí v sousedních zemích, jako je Jordánsko, Libanon a Turecko, a naléhavě potřebují pomoc. Pro většinu uprchlíků je největším problémem pokrytí základních životních nákladů – jako jsou nájem, potraviny či léky.

V Jordánsku proto CARE podpořila už 36155 nejchudších domácností finanční pomocí v hotovosti. ‘Pro uprchlíky, kteří přišli úplně o všechno, je to otázka osobní důstojnosti, že si mohou sami určit a využít hotovost podle specifické potřeby. Právě tímto je možné zajistit, že se nepropadnou do ještě větší chudoby,’ vysvětluje Salam Kanaan, ředitel CARE Jordánsko.
IMG 5357 Fatima1

V rámci projektu z dotace odboru rozvojové spolupráce a humanitární pomoci Ministerstva zahraničních věcí České republiky, podpořila CARE Česká republika více než 500 syrských a také hostitelských domácností, které si zajistily nejnutnější potřeby. Při realizaci dohlíží CARE na potřebnost a situaci domácností, podle které se určuje nárok na finanční příspěvek. Průměrná výše finanční podpory pro jednu domácnost v rámci tohoto projektu je v přepočtu asi 3 750 Kč.

Paní Fatimě pomohl příspěvek v hotovosti zaplatit za léčbu jejího vnuka, který byl ještě v Sýrii zasažen střepinou při bombovém útoku. Fatima s vnukem utekla do Jordánska, aby mu zajistila lékařské ošetření. 
IMG 5370 Fatima2Nicméně příliv syrských uprchlíků do Jordánska vytvořil velký tlak na veřejné zdravotnictví v zemi, proto se zvyšují náklady potřebné k léčbě specifických případů. Všechny peníze, které paní Fatima má nebo se jí podaří získat, dává na léčbu vnuka. „Skoro vůbec nejím. Chci ušetřit každou korunu na to, abychom mohli jít k lékaři. Můj vnuk velmi rád četl a hrával fotbal. Doufám, že jednou zase přijde den, kdy bude znovu šťastný. Pokud je někdo z vašich blízkých raněn, cítíte jeho bolest, jako by byla vaší vlastní.’ S finanční podporou CARE, kterou Fatima dostala, se jí podařilo zmírnit potíže v souvislosti se zvýšenými náklady na lékařské ošetření jejího vnuka


Jordánsko
CARE pomáhá uprchlíkům v Jordánsku od roku 1948, kdy do země uteklo mnoho Palestinců po vytvoření státu Izrael. V současnosti – ve spolupráci s místními partnerskými organizacemi – podporuje CARE uprchlíky z okolních zemí při zabezpečení jejich potřeb, zároveň v Jordánsku realizuje programy na zajištění zdrojů pitné vody a vytváří projekty s cílem posílení postavení žen.

CARE Česká republika realizuje projekt z dotace MZV ČR od května 2014 do konce listopadu 2014. Cílem projektu je zlepšit životní podmínky uprchlíků ze Sýrie a členů hostitelské komunity v Jordánsku zpřístupněním humanitárních a sociálních služeb a poskytováním finanční pomoci nejvíce ohroženým skupinám.

Zpátky k přehledu