22. října 2015

CARE v Nepálu – Půl roku po zemětřesení


Fakta:

Počet lidí postižených zemětřesením: 1,8 milionu
Počet lidí, kteří přišli o život: 8,898
Počet zraněných: 22 310
Počet lidí přesídlených v důsledku zemětřesení: 2,8 milionu
Počet poškozených domů: 890 509 (z toho 602 254 úplně zničených)

20150804- DSC8214Nepálské zemětřesení a humanitární pomoc CARE
25. dubna a 12. května 2015 zasáhlo Nepál ničivé zemětřesení o síle 7,8 a 7,3 stupně. CARE začala hned v prvních dnech po katastrofě poskytovat humanitární pomoc ve čtyřech z nejhůře postižených oblastí Nepálu: Gorkha (55 370 obyvatel), Sindhupalchowk (22 543 obyvatel), Dhading (35 553 obyvatel) a Lamjung (12 689 obyvatel). CARE v Nepálu zatím pomohla více než 130 000 lidem a v nadcházejících měsících bude i nadále pomáhat, s cílem zlepšit životy dalším nejméně 100 000 lidem.

Humanitární pomoc se bezprostředně po katastrofě zaměřila, a i nadále se ve stále zdevastovaných regionech zaměřuje zejména na poskytování přístřeší, jídla, vody a stavbu či obnovu kanalizace a hygienických zařízení. CARE však na místě pracuje i v dlouhodobém horizontu a to v oblastech reprodukčního zdraví, genderově podmíněného násilí či pomoci v obnově obživy místních obyvatel.

20150805-L1050239CARE poskytuje pomoc rodinám, jejichž domy jsou silně poškozeny nebo zcela zničeny. Téměř 10 000 lidí dostalo v uplynulých měsících balík CARE na stavbu přístřeší. Rodiny tak od CARE dostaly materiál, jako jsou plachty, vlnitý plech či různé jiné nástroje potřebné na stavbu nových domů. Kromě toho dostalo 2700 rodin 15 000 nepálských rupií (zhruba 360 Kč) na zaplacení pomocníků na stavbách či koupi dalšího materiálu. CARE takto pomáhá nejen rodinám s obnovou jejich domovů, ale i místním stavařům s jejich živobytím. Kromě toho pořádá CARE v Nepálu školení pro místní tesaře a členy komunit, kde vyučuje techniky stavby bezpečnějších a odolnějších obydlí.

V CARE víme, že v dobách krize po přírodních katastrofách, což je i případ Nepálu po zemětřesení, se častokrát zvyšuje počet případů genderově podmíněného násilí. CARE proto v Nepálu vytváří prostory pro ženy a dívky, kde nacházejí pocit bezpečí a mají přístup k informacím, vzdělání, rekreačním aktivitám či jednoduše podpoře od jiných žen.

DSC 4274V Nepálu zničilo zemětřesení i nespočet živobytí místních lidí. Odhaduje se, že až 2 800 000 domácností přišlo o zdroj obživy, nebo se ocitli v mezní situaci s téměř žádným příjmem. V úzké spolupráci s místními partnery začala CARE s finanční pomocí ohroženým rodinám, z nichž mnohé podnikají v pěstování zeleniny či rýže. CARE zároveň distribuuje rodinám semena rostlin odolnějších vůči měnícím se povětrnostním podmínkám, a napomáhá tak nejen naplnění základních potřeb místních lidí, ale zároveň jim pomáhá vybudovat si dlouhodobě udržitelné živobytí.


CARE v Nepálu
CARE pracuje v Nepálu od roku 1978, a to především v klíčových sférách, jako je bezpečnost potravin, HIV/AIDS, zdraví, vzdělávání, voda a hygiena, klimatické změny či posílení postavení žen a dívek. CARE pracuje v 47 z 75 okresů v zemi a má velké zkušenosti v oblastech, které zasáhlo zemětřesení.

CARE zorganizovala v Nepálu v roce 2012 školení, na kterém připravovala její zaměstnance na možnost zasažení velkým zemětřesením. CARE Nepál uspořádala seminář a následnou simulaci případu zemětřesení jen dva týdny před ničivou katastrofou z jara tohoto roku, a proto byl tým CARE Nepál výborně připraven na pomoc místním obyvatelům.

Děkujeme, že jste v Nepálu pomohli, a i nadále pomáháte spolu s CARE!

 

Zpátky k přehledu