15. října 2014

CARE usiluje o zastavení šíření viru ebola

Od vypuknutí smrtící epidemie viru ebola v západní Africe zemřelo podle Světové zdravotnické organizace více než 4000 lidí (14.10.), a bylo hlášeno více než 8400 případů nákazy. Centrum pro kontrolu nemocí varuje, že pokud se virus nepodaří dostat pod kontrolu, mohl by počet nakažených v lednu 2015 vzrůst až na 1,4 milionu lidí.

‘Bojujeme s neviditelným nepřítelem. A jako rozvojové země, které se stále vyrovnávají s minulostí a lety občanské války, nemáme dostatek prostředků na to, abychom tento virus zastavili,’ říká Alfred Makavore, CARE poradce pro oblast zdraví v Sierra Leone.

ebola smallJedním z nejúčinnějších způsobů k zabránění šíření viru je dodržování správné hygieny, proto CARE v této oblasti zvyšuje dosud přijatá opatření a úsilí. V Sierra Leone a v Libérii distribuuje mýdlo, vědra s vodou, rukavice a chlór. Zároveň místní populaci vzdělává, jak si správně mýt ruce a vysvětluje, proč jsou takové hygienické návyky tak důležité.

‘Stále s sebou nosím chlorovou vodu a mýdlo. Neustále si myji ruce. S nikým si nepodávam ruce a nikdo nesmí vstoupit do mého domu, aniž by si je umyl. K dodržování těchto preventivních opatření vyzýváme i zbytek místní populace a takto jim v CARE jdeme příkladem,’ vysvětluje Emmanuel Wilson, pracovník CARE v Libérii. Před každou z veřejných budov je zřízena mobilní stanice na mytí rukou a zaměstnanci CARE budou zároveň pomáhat s distribucí hygienických prostředků, aby taková stanice mohla být před každým domem.

Smrtící epidemie zuří dál a lidské životy jsou v ohrožení, proto mnoho lidí ze strachu žije v jakémsi dobrovolném vězení jejich vlastních domovů. Děti nechodí do školy. Aktivita lidí se drasticky narušila tím, že se nemohou volně pohybovat, nemohou ani nakupovat či prodávat zboží na trhu. Ebola je všudypřítomná. Svým způsobem je přítomná v každé činnosti místních obyvatel. Organizace CARE je znepokojena dlouhodobými následky, které bude mít virus na životy místních lidí, kteří už beztak žijí v obrovské chudobě.

‘Je to tak děsivé, sledovat lidi umírající na ebolu. Můj kamarád zemřel teprve nedávno a o dva týdny později zemřela i jeho žena. Měli 3 letého syna, ze kterého se ze dne na den stal sirotek,’ říká Andrew Katta, programový ředitel CARE v komunitě Makina v severním regionu Sierra Leone, která je v současnosti v povinné karanténě. ‘Nejsmutnější je to, že ani nevím, co se s jejich synem stalo, protože jsem ze strachu z nákazy nemohl jít do domu vzdát tradiční poctu zesnulým, jak je zde zvykem.’ Těla obětí viru jsou vysoce infekční, proto dalším důležitým krokem v prevenci proti ebole je nezbytnost eliminovat některé tradiční zvyklosti místních – jako je i obřadní příprava těl zesnulých před pohřbem, nebo samotná účast na pohřbech.

Tyto aktivity v oblasti prevence a propagace hygieny, jsou rozhodující pro zastavení šíření viru ebola. CARE bude tyto aktivity rošiřovat v Sierra Leone a v Libérii, včetně dvou uprchlických táborů, kde více než 20 000 uprchlíků bydlí v podmínkách, ve kterých by se ebola mohla v případě vypuknutí epidemie rozšířit extrémně rychle.

Organizace CARE je odhodlána spolupracovat s partnery a vládami na zastavení tohoto smrtícího viru, současně využít své kontakty a dobré vztahy s místními komunitami v celé Sierra Leoně a Libérii k pořádání kurzů o nezbytnosti dodržování správné hygieny. V Sierra Leone už CARE distribuovala 1650 informačních letáků o prevenci eboly v okresech Kambia, Tonkolili, Bombala a Koinadugu.

darovat-bledePNG

 

Zpátky k přehledu