03. října 2012

CARE: Pomoc k soběstačnosti v téměř 70 zemích

Založena byla „Cooperative for American Remittances to Europe“ 27. listopadu 1945: Arthur Ringland a Dr. Lincoln Clark navrhli dvaadvaceti pomocným organizacím Spojených států založit jednu společnou. Udeřila hodina zrodu C.A.R.E.

Americká armáda dodala první pomocné balíčky: Naskladovala totiž pro plánovanou invazi do Japonska 2,8 milionů balíčků s proviantem, které po kapitulaci Japonska již nepotřebovala. Dala je jednoduše k dispozici tehdy ještě malé pomocné organizaci CARE, která zařídila transport do Evropy. Nikdo tehdy netušil, že z ní jednou vznikne celosvětově činná organizace, která o 60 let později vypoví boj chudobě v téměř 70 zemích světa.

Pomoc CARE do celého světa
Evropa se zotavila ze zničujících následků války. Pro CARE tím ovšem práce neskončila. Zamřila se i na další kouty světa.  V souladu s tím bylo změněno i její pojmenování na „Cooperative for Assistance and Relief Everywhere“.

„Dnes může Česká republika onu pomoc, kterou sama obdržela, předat dál“, míní prezident nově založené organizace CARE Česká republika, Marek Moudrý.

Pro CARE dnes pracuje 14 500 spolupracovníků a spolupracovnic ve více než 1 100 projektech po celém světě. 98 % pomocníků pochází ze země příslušného projektu. CARE pomůže ročně téměř 66 milionům lidí.

Avšak už dlouho se neposílají balíčky. Ve smyslu dlouhodobé rozvojové spolupráce je cílem projektů především umožnit lidem důstojný život.  Těžiště činnosti CARE spočívá v boji proti chudobě. Klíčovými faktory jsou boj proti hladu a zasazení se o práva dětí v nejchudších zemích světa.

Zpátky k přehledu