09. září 2015

CARE pomáhá uprchlíkům v Srbsku

Mezinárodní organizace CARE pomáhá uprchlíkům, kteří jsou na cestě do Evropy přes Srbsko. V nadcházejících týdnech poskytne CARE humanitární pomoc asi 10 000 uprchlíků.

11915734 1024006914311337 7820794921015641020 n„Lidé přicházejí do Srbska úplně vyčerpaní. Ženy, děti a muži mají za sebou často několik dní trvající putování. Jsou vyčerpaní a zoufale potřebují pomoc,’ říká Felix Wolff, ředitel pobočky CARE na Balkáně. Více než tisíc uprchlíků každý den přichází do Organizace spojených národů v Srbsku, aby odtud následně pokračovali do EU. Většina lidí jsou uprchlíci z občanské války v Sýrii.

Podpořte syrské uprchlíky on-line darem!

Balíky CARE pro vyčerpané a hladové děti
Organizace CARE distribuovala ženám, dětem a mužům stovky balíků pomoci. V balících CARE je pitná voda, jídlo a hygienické potřeby pro ženy. Kromě toho byly rodinám s malými dětmi poskytnuty pleny, hygienické ubrousky, dětská výživa a dezinfekční prostředky.

Na konci se silami a bez finančních prostředků.
„Lidé jsou velmi vděční za jakoukoliv pomoc. Většina z nich potřebuje hlavně vodu. Po otevření balíků okamžitě začnou jíst a pít. Mnozí sem přicházejí úplně vyhublí,’ říká Čila Stojanovic, která řídí distribuci pomoci, již poskytuje CARE spolu s místní partnerskou organizací – Humanitárním střediskem Novi Sad (NSHC). „Lidé tady často spí v parcích, starých továrnách nebo ve stanech. Utekli jen s tím, co měli na sobě. Nemají téměř žádné finanční prostředky a především nikoho, na koho by se mohli spolehnout.’

Chladné noci
CARE a její partnerská organizace Humanitární středisko Novi Sad budou uprchlíkům v nejbližších týdnech distribuovat další balíky CARE. Nutnost této pomoci zvyšuje především přicházející podzim. „Noci jsou už nyní chladnější. Za několik týdnů budou lidé naléhavě potřebovat teplé oblečení a přikrývky,’ říká Wolff. „Většina lidí přišla o své blízké a přichází sem po letech války v Sýrii nebo Iráku. Chceme zajistit alespoň to, aby jim nechyběly základní potřeby.’


 CARE pracuje na Balkáně od roku 1993. Poté, co zde zprostředkovávala humanitární pomoc obětem války a uprchlíkům, klade v současnosti důraz zejména na hospodářský rozvoj slabých regionů, budování a udržování míru, integraci menšin a vytváření příležitostí pro mladé lidi. CARE na Balkáně podporuje zejména ženy a dívky, jejichž práva jsou v silně patriarchálních komunitách často zanedbávány.

Zpátky k přehledu