19. března 2015

CARE ke 4. výročí syrské krize: Život v temnotě

Jsou to opravdu děsivá čísla: Víc než 200 000 mrtvých a jedenáct milionů utečenců. Nekončící násilí kromě toho zničilo i infrastrukturu na rozsáhlých územích Sýrie.

Syria Crisissmall 0754Zhruba polovina obyvatel Sýrie byla nucena opustit své domovy. Elektřina téměř nefunguje: na 83 procent Sýrie se od té doby, co válečný konflikt před čtyřmi lety vypukl, ponořilo do tmy.

„Lidé v Sýrii se ke všemu utrpení, které musejí snášet, nyní ocitli doslova v temnotě,’ říká Andrea Wagner-Hagerová, místopředsedkyně CARE Česká republika.

Vědci z čínské univerzity Wuhan zjistili ze satelitních snímků, že v nejhůře postižených oblastech Sýrie, jako je například Aleppo, přestalo fungovat až 97 procent osvětlení. CARE se připojila ke koalici 130 nevládních organizací #withSyria, která společně informuje o aktuální situaci v zemi na webové stránce www.withsyria.com.

Syria Crisissmall 2496
Domy, školy, celé ulice i nemocnice byly srovnány se zemí. „Vstupujeme do pátého roku krize. Míra zoufalství a škod v Sýrii je nesmírná a konec je stále v nedohlednu,’ říká Wagner-Hagerová.

CARE vybízí mezinárodní společenství, aby bylo co nejrychleji nalezeno mírové politické řešení. Dále vyzývá všechny strany konfliktu, aby upustily od útoků na civilisty a umožnily poskytování životně důležité pomoci všem potřebným.

„Na obyvatele Sýrie nesmíme zapomínat. Musíme udělat vše proto, aby měli lidé přístup k humanitární pomoci,’ podotýká Wagner-Hagerová. V uplynulém roce vydala Rada bezpečnosti OSN tři rezoluce, které měly zajistit ochranu a podporu civilistů v Sýrii. Od té doby však přišly o život tisíce dalších syrských obyvatel.

Stále více lidí vyhání násilí na útěk a oni potřebují pomoc naléhavěji než kdy dřív. Zejména děti trpí: Mnohé z nich válka traumatizuje. Kolem 40 procent dětí v Sýrii se nemůže nadále účastnit školní výuky, tudíž je v ohrožení také jejich budoucnost.

CARE zaopatřuje syrské uprchlíky v Jordánsku, Libanonu, Turecku, Jemenu a Egyptě. Přibližně tři čtvrtiny tvoří ženy a děti. Doposud obdrželo pomoc od CARE na 800 000 lidí, jednalo se o hotovost, zimní oblečení, matrace, přikrývky, topná tělesa a poukázky na nákup potravin. CARE zajišťuje přístup k pitné vodě a sanitárním zařízením. Aby se uprchlíci lépe vyrovnávali s traumatem války a útěku, je jim též poskytována psychosociální pomoc.

Zpátky k přehledu