20. září 2018

Brno: Přednáška o zapomenuté historii česko-amerických vztahů po druhé světové válce

Kdy: 8. října 2018, 18.00–19.30

Kde: Knihovna Jiřího Mahena, 5. patro (Kobližná 4, Brno)

Vstup zdarma.

 

Dne 8. října od 18 hodin se v Knihovně Jiřího Mahena v Brně uskuteční přednáška o zapomenuté historii česko-amerických vztahů po druhé světové válce. Přednáška je součástí putovního cyklu Neznámá historie pomoci USA Československu po druhé světové válce. Doprovodí ji výstava dobových fotografií.

Přednáška historika Zbyňka Macháta představí méně známou část česko-amerických vztahů po druhé světové válce a poválečnou pomoc, kterou Spojené státy poskytly Československu v letech 1945–1950. Zejména v příběhu organizace CARE hrají Čechoslováci zajímavou roli. Řeč bude o tom, jak nesnadnou cestou putovaly sta tisíce balíků pomoci, tzv. CARE packages, které obsahovaly potraviny, přikrývky či pracovní nářadí, tisícům československých rodin v nouzi. CARE v Československu působila až do roku 1950, jako v jediné zemi východního bloku. Vzhledem k politickému vývoji po roce 1948 by se na tuto americkou pomoc téměř zapomnělo, nebýt vzpomínek několika pamětníků a archivních dokumentů v Praze a New Yorku.

Na podzim 2018 přednáškový cyklus postupně navštíví čtyři velká města v Čechách a na Moravě. Akci organizuje CARE ČR, projekt je podpořený grantem Velvyslanectví USA v Praze.

CARE je jednou z nejvýznamnějších mezinárodních organizací zaměřených na odstraňování chudoby. Po celém světě zachraňuje životy a upevňuje sociální spravedlnost. Organizace byla založena v roce 1945 v USA s cílem pomoci strádajícím lidem v poválečné Evropě, včetně Československa. V letech 1946–1950 rozdala CARE v Evropě celkem 100 milionů balíků pomoci. CARE dodnes pomáhá těm nejzranitelnějším, zejména ženám a dětem. V roce 2017 podpořila 63 milionů lidí v 93 zemích. Česká pobočka vznikla v roce 2007 a poskytuje akutní i dlouhodobou pomoc v Sýrii, Iráku či Etiopii.

Zbyněk Machát vystudoval na Ústavu hospodářských a sociálních dějin na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Zabývá se dějinami československého socializmu.

Zpátky k přehledu