25. srpna 2014

Bosna: Síla žen

Ninja Taprogge, koordinátorka pro média a komunikaci, CARE Německo, srpen 2014

slepicePaní Safeta stojí v největší místnosti její malé farmy na východě Bosny a Hercegoviny. Je tu teplo a tlumené světlo jí osvětluje tvář. Poslouchá pípání malých kuřátek a usmívá se. ‘Jsem tak šťastná, že se nám podařilo zachránit naše kuřata,’ říká a dívá se na zem, kde se hemží malé kuřátka, která pobíhají všude kolem a předbíhají se u napajedel a nádob s krmením.

Před téměř 20 lety založily Safeta a její sestra Efita slepičí farmu. Bylo to v době, kdy se země Balkánu začaly obnovovat po letech války, v níž obě ženy ztratily své manžele. Safeta a Efita se rozhodly vrátit do rodného města Bratunac, kde se jim tvrdou prací za několik let podařilo vybudovat farmu s 6000 kuřaty.

Tento úspěch byl něco, o co se chtěly podělit s celou místní komunitou, a proto v roce 2003 založily jednu z prvních ženských organizací v regionu. Od té doby se s podporou CARE dělily o své vědomosti o chovu hospodářských zvířat s dalšími asi 84 členkami ženské organizace a podporovaly další farmy vedené ženami.

V polovině května letošního roku, však sestry utrpěly těžkou ránu. Silné deště v některých částech Bosny a Hercegoviny, Srbska a Chorvatska měly za následek nejhorší záplavy v těchto zemích za posledních 120 let. Jen v Bosně a Hercegovině zasáhly životy více než 1,5 milionu lidí. Voda zcela zaplavila i Safetinu a Efitinu farmu, a také malou kancelář jejich ženské organizace. Kromě kuřat se jim podařilo zachránit jen několik zařízení pro chov a některé domácí potřeby. ‘Krátce po povodních jsem byla úplně zmatená,’ říká Efita, která dnes o události vypráví s překvapivou dávkou humoru. ‘Hned jak to šlo, začala jsem čistit počítač. Všichni říkali, že jsem blázen, ale moje mysl byla posedlá čištěním. Nemohla jsem myslet na nic, než na to, že když se mi podaří počítač vyčistit, budeme se moci vrátit zpět k práci.’

Safeta Efita 350Obě ženy mají i přes podstoupené potíže obdivuhodný smysl pro humor. Letos to bylo podruhé, co ztratily svůj majetek v povodních. V roce 2012 pršelo několik dní a řeka, která teče za jejich farmou, se vylila k koryta. Nyní, v roce 2014, povodně zasáhly do jejich života znovu. Staré bosenské přísloví říká, že každá lidská bytost musí v životě čelit třem velkým nesnázím. „Osud nám zase jednou nepřál. Je to nespravedlivé, ale my se nevzdáváme. Nechceme se vzdát našeho smíchu. Jdeme ven, budeme žít, to je ta nejdůležitější věc,’ vysvětluje Safeta, mladší ze sester.

Bosna helpNavzdory jejich vlastním ztrátám a problémům jsou tyto ženy i nadále odhodlány pomáhat co nejvíce své komunitě. Spolu s CARE zorganizovaly distribuci potravin pro stovky lidí v regionu. Nedávno tak pomohla CARE více než 39 domácnostem v Bratunacu balíky s moukou, cukrem, sušeným mlékem, tuňákem a dalšími položkami. ‘Budeme i nadále podporovat místní rodiny, bez ohledu na jejich etnickou příslušnost. Jak nám to jen půjde, podpoříme ženy v naší společnosti tak, aby v ní mohly hrát aktivní roli,’ říká Efita.
Před povodněmi měly tyto dvě ženy velké plány. Chtěly začít s pěstováním malin. Jejich cílem bylo vybudovat výrobní závod pro malinovou šťávu nebo sirup a vytvořit tak více pracovních míst pro ženy. Ale teď je prvořadé to, aby obnovily svoje vlastní podnikání. Kuřata potřebují potravu, provoz vyžaduje nepřetržitý zdroj elektrické energie pro infračervené žárovky. Ženy také potřebují vybudovat novou kancelář pro jejich organizaci, s novými počítači, aby mohly pracovat jako před povodněmi.’Jsem rozená optimistka. Osud si s námi zahrává, ale já se nevzdám! Pevně věřím, že jednoho dne budeme my a mnoho dalších žen v našem rodném městě, žít důstojný život,’ zdůrazňuje Safeta. Díky záchraně kuřat jim opravdu zůstává naděje na rychlé zotavení. Naděje nejen pro ně a pro jejich podnik, ale i naděje, že se jim bude i nadále dařit pomáhat stovkám rodin v místní komunitě.

Zpátky k přehledu