09. ledna 2014

Bez domova v kruté zimě: život uprchlíků

 

Mnoho dětí v uprchlických táborech nemá ani ponožky. Foto: CARE/Johanna Mitscherlich 

Představte si, že nemáte žádné teplé oblečení, žádné dřevo a do příbytku vám neustále profukuje vítr. Syrští uprchlíci v Libanonu a Jordánsku zoufale potřebují během zimy vaši pomoc.

Blízkým východem se neočekávaně a s velkou silou přehnala studená fronta, přinášející s sebou zimu, sníh a mráz.

Obzvláště silně zasáhla tato zima miliony syrských uprchlíků v Libanonu a Jordánsku. Jelikož museli nechat všechny jejich věci doma, nyní se ocitli v boji proti větru, kruté zimě a dešti úplně bezbranní.

V nadcházejících měsících se budou muset spoléhat více než kdy jindy na pomoc.

CARE proto zvětšuje objem pomoci v Libanonu a Jordánsku, zemích kde se odehrává momentálně největší humanitární krize na světě.

 

V Libanonu je například, více než 800 tisíc syrských uprchlíků. Všichni jsou nedostatečně vybaveni proti chladu a bouřím. Chybí jim především teplé oblečení, přikrývky a palivo pro vytápění.

Nejhůře jsou na tom děti. ‘Téměř všechny dívky a chlapci, které jsem dnes potkal v uprchlickém táboře, neměli ani ponožky. Je tu neuvěřitelná zima a pocit chladu je obrovský,’ říká pracovnice CARE, Johanna Mitscherlich, z tábora v Chouf nedaleko Bejrútu.

Stany z plastové fólie nejsou dostatečně odolné vůči zimě, dešti či sněhu. Foto: CARE/Johanna Mitscherlich 

Ve stanech v bouři a v chladu

Většina uprchlíků žije v provizorních stanech, které nejsou připraveny na zimu. Chlad, sníh a déšť pronikají spárami mezi deskami a umělou hmotou.

Rodiny uprchlíku se každý den třesou zimou, protože ledové bouře procházejí stany skrz naskrz. Kromě teplého oblečení uprchlíci zoufale potřebují topení.

‘Dnes jsem viděla hodně stanů, které prostě nemohou odolat sněhové bouři. Uprchlíci však nyní nemají žádné jiné bezpečné místo, kde by mohli žít,’ říká Mitscherlich. A zima je ještě dlouhá, vysvětluje. ‘Je to jen začátek, a bez naší pomoci budou syrští uprchlíci této nové hrozbě čelit jen velmi těžko.’

CARE pomáhá syrským uprchlíkům distribucí přikrývek, koberců a debitních karet. S penězi uprchlíci platí za dřevo a vytápění. V blízkém Bejrútu a Tripoli se dostaly dodávky humanitární pomoci již k stovkám uprchlických rodin.

Čím déle zima trvá, tím více potřebují uprchlíci vaši podporu. CARE plánuje pomoc pro nejchudší uprchlické rodiny rozšířit a navzdory nelehké situaci jim dát naději na lepší život.

Prosím, podpořte úsilí CARE a pomozte v zimě syrským uprchlíkům!  

(Ninja Taprogge a Johanna Mitscherlich)

Zpátky k přehledu