21. září 2016

Aktuálně: CARE odsuzuje útok na humanitární konvoj

Pondělní útok na humanitární konvoj, který měl doručit životně důležitou pomoc do obléhaného Aleppa v Sýrii, představuje sestup do dosud netušených hloubek nelidskosti. Světoví představitelé se tento týden scházejí v New Yorku a my na ně apelujeme, aby se vůči tomuto zločinu razantně postavili. Úmyslné útoky na humanitární pracovníky a civilisty jsou válečný zločin, kterému nelze nečinně přihlížet. Rada bezpečnosti OSN nesmí dovolit další beztrestné porušování mezinárodního humanitárního práva.

Během útoku zemřelo přes třicet civilistů, včetně pracovníků Červeného kříže, a bylo zasaženo 18 z 30 nákladních vozů vezoucích do Aleppa jídlo pro 78 tisíc lidí v nouzi. OSN v reakci pozastavila veškerou humanitární pomoc Sýrii. „Aleppo je jednou z mnoha obléhaných oblastí Sýrie, kde je na denním pořádku porušování humanitárního práva,” říká Maithree Abeyrathna z turecké pobočky CARE. „Naši partneři se při dodávání pomoci do Sýrie potýkají s problémy zejména na severu země poblíž Aleppa a Idlebu. Často riskují své životy, aby se dostaly k nejzranitelnějším skupinám lidí, zatímco kolem nich padají bomby.”

CARE odsuzuje veškeré útoky na civilisty a humanitární pracovníky a vyzývá světové představitele, aby využili příležitosti newyorského Valného shromáždění OSN a summit o uprchlické vlně a zavedli skutečná opatření pro okamžité příměří v Sýrii.

Zpátky k přehledu