22. března 2017

5 největších mýtů o hladomoru

Slovo „hladomor“ se dostalo opět do povědomí veřejnosti, a to zejména ve spojení s Jižním Súdánem a Somálskem. O hladomoru však panuje řada mýtů. Představíme vám pět nejčastějších.

Příběh Najapen: „Jsme rádi, když máme jedno jídlo denně.“

Najapen Puok má šest dětí, devítiměsíční Čiok je z nich nejmladší. Když přišli do naše krizového zdravotnického centra, trpěl chlapec podvýživou. Najapen syna od narození nemůže kojit, mléko se jí netvoří, protože sama nemá co jíst. Před rokem jí manžela odvedla armáda a Najapen ho od té doby nespatřila. Mladá žena říká: „Na našem poli se nám podařilo něco málo sklidit před třemi měsíci, ale většinu z toho nám sebrala armáda. Přišli ozbrojení muži a mlátili nás, pak nám sebrali jídlo.“ Konflikt, který v Jižním Súdánu vypukl v roce 2013, a vleklá sucha, způsobená klimatickými změnami, jsou příčinami zdejšího hladomoru.

CARE ČR vyhlásila na pomoc hladovějícímu Jižnímu Súdánu sbírku. Statisíce rodin tu bojují každý den o život a nevědí, čím nakrmit své děti. 5,5 milionů lidí trpí hladem, 250 tisíc dětí se potýká s akutní podvýživou. Mnoha rodinám nezůstalo k jídlu nic než listy a kořínky.

Teď je naším úkolem zabránit tomu, aby další lidé umírali hlady, poskytnout jim jídlo a humanitární pomoc. Prosíme, pomozte lidem postiženým hladomorem! Pošlete svůj balík pomoci.

Zpátky k přehledu