08. března 2018

3 tipy, jak zajistit ženám lepší budoucnost

Poslední dobou jsme svědky nejen politických otřesů po celém světě, ale také zásadních společenských změn ve vnímání ženských práv. Proto by měl být rok 2018 rokem, kdy budeme posilovat společenské změny a kdy dosáhneme konkrétních zlepšení rovnosti pohlaví doma i v zahraničí.

Zde jsou tři kroky, které můžete udělat, pokud chcete zajistit ženám lepší budoucnost.

1.)    Zapojte do debaty o rovnosti pohlaví muže a chlapce

Bez mužů a chlapců to nepůjde. Mluvte s muži ve vašem okolí o problémech, se kterými se ženy potýkají, ptejte se na jejich názory a mluvte také o tom, jak mohou pomoci. Veďte i nepříjemné debaty, protože právě ty vedou ke změnám.

V rozvojových zemích jsme zjistili, že jakmile jsou do debaty o rovnosti pohlaví zapojeni muži, začnou se věci měnit. Například do projektů CARE, které se zaměřují na boj proti dětským, předčasným a nuceným svatbám, jsou často zapojováni mužští vůdci komunit, kteří následně aktivně podporují ostatní, aby změnili své návyky.

2.)    Poskytněte finanční podporu ženám a dívkám

Miliony žen po celém světě si nemohou založit bankovní účet, vlastnit majetek a v některých případech ani odejít z domova bez mužského doprovodu. Často navíc nemohou chodit do školy. Tato nerovnost vede k předčasným svatbám, vyšší porodnosti a brání ženám v možnosti vydělat si vlastní peníze, aby se mohly postavit na vlastní nohy či podporovat svoji rodinu.

Dobrá zpráva je, že existuje mnoho jednotlivců a organizací, které se snaží ženy posílit, a vy je můžete podpořit. Například spořicí skupiny podporované CARE umožňují ženám v některých nejchudších oblastech světa začít podnikat a následně zaměstnat i další ženy ve svých komunitách.

Můžete také podpořit podnikající ženy a dívky ve vašem okolí, od drobného nákupu jejich produktů, přes psaní recenzí na jejich činnost nebo pouhým vyjádřením podpory.

3.)    Buďte v obraze

Opakujeme to pořád a i tentokrát to řekneme znovu: udržovat si přehled je velmi důležité, protože nabyté znalosti můžete využít k tomu, abyste ovlivnili důležité osoby a zároveň vedli smysluplnou diskuzi, ať už ve škole, v práci, u večeře či online.

Můžete sledovat vlivné osoby na sociálních sítích, přihlásit se k odběru e-mailů či dopisů, napsat dopis vašemu zástupci v parlamentu, dobrovolničit, sepsat článek s vaším názorem či poskytnout dar. Existuje mnoho možností, jak pomoci, a nicnedělání by neměla být jedna z nich.

Ve společnosti panuje velké nedorozumění ohledně výrazu feminismus, a tak by to být nemělo. Smyslem feminismu je změnit globální rozložení moci tak, aby ženy, muži a transsexuální lidé mohli plně uplatňovat svá lidská práva. Od Hollywoodu, přes vaši kancelář až po vesnici v Mali si ženy po celém světě zaslouží stejný respekt, stejnou bezpečnost i stejné příležitosti jako muži.

Zpátky k přehledu