O čem sní syrské děti?

Válečný konflikt v Sýrii nedávno vstoupil do sedmého roku a situace v zemi se stále nelepší. 13,5 milionu Syřanů potřebuje nutně humanitární pomoc, 5 milionů lidí muselo opustit zemi a víc než 2 miliony syrských dětí nemohou chodit do školy. Za každým číslem smutných statistik se skrývá konkrétní tvář. Přinášíme vám příběhy několika syrských dětí, kterým jsme mohli pomoci i díky vaší podpoře.

 

Foto: Mary Kate MacIsaac/CARE

Když Helen (12 let) zrovna není ve škole, pomáhá matce s vařením, úklidem a péčí o sourozence, zejména o nejmladšího bratra Kasima. Rodina uprchla ze Sýrie po týdnech obléhání jejich vesnice a vleklých bojů. Dnes společně žijí v Jordánsku a Helen by chtěla být právničkou. „Bude se bít za lidská práva,“ říká její matka Miriam a dodává: „Osobně si přeju pouze to, abychom se mohli vrátit zpátky do naší vesnice v Sýrii, setkat se znovu s naší rodinou a sousedy. Už bylo dost války. Je na čase začít zase žít.“

 

Foto: Mary Kate MacIsaac/CARE

Omar (11 let) je pilný žák. Také velmi pomáhá své matce s úklidem domácnosti a hlídá své mladší bratry Musu (2 roky) a Mohannada (7 let). I jeho rodina nyní žije v Jordánsku, ze Sýrie uprchla před bombardováním a obléháním. „Jednou bych se rád stal stavebním inženýrem. Ze všeho nejdřív bych znovu postavil náš dům v Sýrii. A pak bych šel navštívit svou učitelku ze školky, paní Amounu,“ říká Omar.

 

Foto: Mary Kate MacIsaac/CARE

Bratrové Taleb (14 let) a Sajed (11 let) si dodnes živě pamatují, jak jednoho dne nastoupili do nákladního auta plného lidí a odjeli ze svého rodného města Homs, kde zuřily boje. Taleb by jednou chtěl být novinářem, Sajeda zase láká geologie. Společně se svým otcem a sourozenci teď žijí v Jordánsku. Když jsme se Taleba zeptali, co by rád vzkázal světu, odpověděl prostě: „Mějte se rádi.“

 

Pomáháme v Sýrii. Díky vám!

Přes polovinu všech syrských uprchlíků tvoří děti do 18 let. V Sýrii a v zemích, které přijaly syrské uprchlíky, vyrůstají miliony dětí, které zatím nepoznaly nic jiného než válku a život na útěku. Lidé uvnitř Sýrie i za jejími hranicemi se touží vrátit domů, obnovit svou zemi a pracovat. I díky podpoře českých dárců mohla organizace CARE doposud pomoci 2,8 milionu z nich.

Podpořte prosím syrské uprchlíky i dnes. Pošlete jim svůj balík pomoci. Děkujeme vám!