22. leden 2018

CARE zvyšuje distribuci pomoci Syřanům, kteří uprchli z Idlibu

Mezinárodní humanitární organizace CARE začala zvyšovat distribuci pomoci syrským civilistům, kteří byli vysídleni během probíhajících bojů v severní části Idlibu. V regionu se každým dnem zhoršují životní podmínky, jak klesají teploty. CARE na místě poskytne nouzovou pomoc pro 25 000 lidí.

Přes 100 000 civilistů, z nichž většina byla v důsledku konfliktu opakovaně vysídlena, uprchlo z jižního Idlibu a Severní Hamy a od začátku ledna směřují k bezpečnějším oblastem. Očekává se, že tato čísla se ještě zvýší, dokonce až zdvojnásobí, protože boje a nálety nadále pokračují. CARE již distribuovala pomoc lidem v Idlibu prostřednictvím místních partnerů.

„Podmínky se od začátku ledna výrazně zhoršily. Rodiny, které byly nuceny opustit své domovy, často jen s tím, co měly na sobě, žijí v dočasných přístřešcích či zcela bez střechy nad hlavou v mrazivých podmínkách. Nemají přístup k čisté vodě, jídlu ani topení. Jsme hluboce znepokojeni tím, že zde zdravotní a hygienická situace brzy dosáhne kritického bodu,“ říká ředitel CARE ČR Jan Koubek Kejzlar.

„V oblasti jsme již začali distribuovat humanitární pomoc ve spolupráci s místními partnery. Registrace civilistů a distribuce pomoci jsou v plném proudu, plánujeme pomoci 25 000 lidí,“ dodává Wouter Schaap, ředitel syrské pobočky CARE.

Jednou z nejnaléhavějších potřeb jsou dostatečná přístřeší, protože rodiny žijí venku bez střechy nad hlavou, někteří z nich přespávají například v autech, ve kterých uprchli. CARE bude distribuovat přikrývky a matrace, potraviny, plenky a další hygienické pomůcky, stejně jako hotovost, která civilním obyvatelům umožní nákup potravin a jiných nezbytných potřeb.

„Utekli jsme z našeho domu ve tři hodiny ráno. Teď sedím v autě, bez ničeho, bez stanu nebo jiného přístřešku. Je to obrovská tragédie. Investoval jsem všechno, co mám, do svého domu a teď je pryč,“ řekl pracovníkovi CARE muž středního věku, a přitom pomáhal dvěma ženám postavit stan v provizorním táboře. Nedaleko si jiná žena pere oblečení v kbelíku na červené bahnité zemi, jiný muž vaří polévku na improvizovaných kamnech. Kolem tábora si hrají děti v kalužích a mezi stany visí prádlo.

CARE vyzývá všechny strany konfliktu, aby se přestaly zaměřovat na civilní obyvatelstvo a umožnily k nim přístup okamžité humanitární pomoci.

CARE poskytuje pomoc v Sýrii od roku 2014 a dosud zde pomohla více než 2,7 milionu lidí. Naše práce se zaměřuje na distribuci potravin, živobytí, přístřeší, vody a hygieny a psychosociální podporu.

Foto: CARE

Zpátky k přehledu